Stealthily By Night
By Ian Trenowden
Frogmen of World War 2
By Chet Cunningham

John Robertson

Administrator
Staff member
  • SURNAME
Capewell
  • FORENAME
David Andrew
  • UNIT
40 Commando (Commanding Officer) + Permanent Joint HQ
  • RANK
Lieutenant Colonel (OBE) + Lieutenant General (KCB)
  • NUMBER
N028792K
  • AWARD
Officer of the Order of the British Empire, Knight Commander of the Order of the Bath
  • PLACE
Afghanistan 2001 (OBE) New Years Honours Jan.2014 (KCB)
  • ADDITIONAL INFORMATION
R.M. 1979 via RMR Short Service Commission
10 years of regimental duties
Canadian Forces Command and Staff College 1991
Lieutenant Colonel 1994
British Military Advisory and Training Team, South Africa
Maritime Warfare Centre
42 Commando (OC Support Company)
HQ 3 Commando Group RM (Chief of Staff) 1998-2000
40 Commando (O.C.) March 2000
Chief of Staff, UK Joint Force HQ January 2002
Op.Telic 2002
Higher Command and Staff Course January 2004
Brigadier September 2004
Chief of Defence Staff's Liaison Officer to U.S. Chairman of Joint Chiefs, Pentagon 2004-2005
Permanent Joint HQ (ACOS J3) May 2005-2007
O.C. 3 Commando Brigade RM June 2007 (Brigadier)​
Major General 6.5.2008
Deputy Commander of NATO Rapid Deployable Corps (Italy)
Assistant Chief of Defence Staff (Ops), M.O.D. August 2010
Lieutenant General 13.12.2011
Chief of Joint Ops, Permanent Joint HQ December 2011
London Gazette 56595, 15th June 2002, Page 5 (OBE)
London Gazette 60728, 31st December 2013, Page 2 (KCB)
 
Last edited by a moderator:
Top