John Robertson

Administrator
Staff member
  • SURNAME
Page
  • FORENAME
Jonathan David
  • UNIT
2 Para
  • RANK
Lieutenant (MiD), Captain (M.B.E.), Lieutenant Colonel (OBE) Brigadier (QCVS) Major General (C.B.)
  • NUMBER
512953
  • AWARD
Mention in Despatches, Member of the Order of the British Empire, Officer of the Order of the British Empire, Queen's Commendation for Valuable Service, Companion of the Order of the Bath
  • PLACE
Falklands 1982 (MiD), Northern Ireland 1989 (M.B.E.), 2000 (OBE), Iraq 2003 (QCVS), 2008 (C.B.)
  • ADDITIONAL INFORMATION
age 23 (MiD)
London Gazette 49134, 8th October 1982, Page 12853 (MiD)
London Gazette 51920, 30th October 1989, Page 12517 (M.B.E.)
London Gazette 55879, 19th June 2000, Page B5 (OBE)
30.06.2000 promoted from Lieutenant Colonel to Colonel
London Gazette 57100, 31st October 2003, Page 8 (QCVS)
London Gazette 58929, 31st December 2008, Page N2 (C.B.)
Director of Special Forces 2009 (see 22 SAS Awards)
17.02.2012 promoted to Lieutenant General (Commander Force Development and Training)
07.08.2014 retires (Lieutenant General)
 
Last edited by a moderator:
Return Ticket
By Anthony Deane-Drummond
Top