bronze star (usa)

  1. UDTs Barfield, James Henry

    SURNAME Barfield FORENAME James Henry UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Storekeeper Second Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  2. UDTs Baker, Oliver Clarkson

    SURNAME Baker FORENAME Oliver Clarkson UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Chief Machinists Mate NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  3. UDTs Allen, James Louis

    SURNAME Allen FORENAME James Louis UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Radioman Third Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  4. UDTs Hustead, Robert Emery

    SURNAME Hustead FORENAME Robert Emery UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Chief Boatswains Mate NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION born 4.8.1908 married Evelyn Doris (1913-88) died 8.8.1974 Willamette National Cemetery,Portland,Multnomah County,Oregon Section...
  5. UDTs Behne, William Otto,Jr

    SURNAME Behne FORENAME William Otto,Jr UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Shipfitter First Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION born 1.9.1915 Sharon,Pennsylvania son of William Otto (1883-1973) and Bertha Mae (nee Hagerman) Behne (1888-1966) married...
  6. UDTs Marion, George Thomas

    SURNAME Marion FORENAME George Thomas UNIT U.S.N.R. UDT-2 + UDT-3 RANK Lieutenant (junior grade) NUMBER AWARD Silver Star, Bronze Star PLACE Marshall Islands 1944 (BS) Guam 1944 (SS) ADDITIONAL INFORMATION home town Dallas, Texas
  7. MARS TASK FORCE Ahearn, George Lloyd

    SURNAME Ahearn FORENAME George Lloyd UNIT 124 Cavalry Regiment and HQ and HQ Det Mars Task Force RANK Private First Class NUMBER 31263643 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1945 ADDITIONAL INFORMATION from Middlesex County, Massachusetts born 23.4.1924 Lowell, Massachusetts son of...
  8. MERRILL'S MARAUDERS Adams, Anthony J.

    SURNAME Adams FORENAME Anthony J. UNIT HQ Detachment RANK Private NUMBER 20607202 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from Cook County,Illinois born 1920 Illinois 2 years high school semi-skilled motor vehicle mechanic/repairman in civilian life enlisted...
  9. MERRILL'S MARAUDERS Acree, Howard White

    SURNAME Acree FORENAME Howard White UNIT RANK Private First Class NUMBER 35697516 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from Metcalfe County,Kentucky born 23.10.1923 Edmonton,Kentucky son of Thomas Howard and Daisy Bell (nee Poynter) Acree enlisted 1.3.1943...
  10. MERRILL'S MARAUDERS Abernathy, Tom William

    SURNAME Abernathy FORENAME Tom William UNIT 1 Bn (Red Combat Team) RANK Sergeant NUMBER 34119172 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION born 7.12.1915 North Carolina son of Charles Albert and Daisy May (nee Joy) Abernathy skilled compositor/typesetter in...
  11. MERRILL'S MARAUDERS Abbott, Fred Daniel

    SURNAME Abbott FORENAME Fred Daniel UNIT RANK Staff Sergeant NUMBER 11013588 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from Saco,York County,Maine born 10.11.1922 Phillips,Maine son of Guy Vinton and Mary Augusta (nee Goodermete) Abbott 2 years high school driver...
  12. MERRILL'S MARAUDERS Abbott, Dale Eugene

    SURNAME Abbott FORENAME Dale Eugene UNIT 2 Bn (Green Combat Team) RANK Private First Class NUMBER 36481467 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from McLean County,Illinois born 7.12.1923 Bloomington,Illinois son of Frederick Harvey and Esther M. (nee Harman)...
  13. RANCDT Shirvington, David

    SURNAME Shirvington FORENAME David UNIT CDT 3 (RAN) RANK Lieutenant Commander NUMBER AWARD Bronze Star (US) PLACE Afghanistan 2013 ADDITIONAL INFORMATION Lieutenant Commander Shirvington was born in Brisbane, QLD and joined the Royal Australian Navy as a Seaman Officer in 2000...
  14. SEALS Byers, Edward C.,Jr

    SURNAME Byers FORENAME Edward C.,Jr UNIT U.S.N. Seal Team 6 (DEVGRU) RANK Senior Chief Special Warfare Operator (SEAL) NUMBER AWARD Medal of Honor PLACE Afghanistan 2012 ADDITIONAL INFORMATION born 4.8.1979 Toledo,Ohio graduated Otsego High School,Tontogany,Ohio 1997 entered...
  15. SEALS Checque, Nicolas D.

    SURNAME Checque FORENAME Nicolas D. UNIT U.S.N. Seal Team 6 (DEVGRU) RANK Navy Special Warfare Operator First Class NUMBER AWARD Navy Cross,Bronze Star PLACE Afghanistan 2012 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
  16. SEALS Otten, Stephen L. (Otter)

    SURNAME Otten FORENAME Stephen L. (Otter) UNIT U.S.N. Seal Team 3 RANK Special Warfare Operator (SEAL) NUMBER AWARD Bronze Star,Navy and Marine Corps Commendation Medal PLACE Afghanistan 2001 (NMCCM) Iraq 2005 (BS) ADDITIONAL INFORMATION born Illinois graduated Belleville West...
  17. SEALS Neill, Scott Allen

    SURNAME Neill FORENAME Scott Allen UNIT U.S.N. Seal Team 6 (DEVGRU) RANK Chief Special Warfare Operator (SEAL) NUMBER AWARD Bronze Star with V device with oak leaf cluster PLACE 2001-06 ADDITIONAL INFORMATION from Virginia Beach,Virginia born 19.11.1968 Ashtabula,Ohio son of...
  18. SEALS Albrecht, Joseph Alfred

    SURNAME Albrecht FORENAME Joseph Alfred UNIT U.S.N. Seal Team 2 RANK Machinists Mate First Class NUMBER 5183299 AWARD Bronze Star with V device PLACE South Vietnam 1968 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
  19. SEALS Sheehy, Tim

    SURNAME Sheehy FORENAME Tim UNIT U.S.N. Seal Team RANK Lieutenant NUMBER AWARD Bronze Star with V device PLACE Afghanistan 2012 ADDITIONAL INFORMATION from Bozeman,Montana born 1985 grew up in Minnesota US Navy May 2004 - September 2014 graduated US Naval Academy,Annapolis WIA...
  20. US PARAS 2 Adams, Paul Vernon

    SURNAME Adams FORENAME Paul Vernon UNIT 503 Infantry Regiment (Airborne) (Company D,1 Bn) RANK Specialist Fourth Class NUMBER 371522549 AWARD Bronze Star with 2 oak leaf clusters,Air Medal PLACE South Vietnam 1969-70 ADDITIONAL INFORMATION DOW - see Roll of Honour
Top