bronze star (usa)

  1. UDTs Barnett, F.L.

    SURNAME Barnett FORENAME F.L. UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Storekeeper Second Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  2. UDTs Barfield, James Henry

    SURNAME Barfield FORENAME James Henry UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Storekeeper Second Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  3. UDTs Baker, O.C.

    SURNAME Baker FORENAME O.C. UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Chief Machinists Mate NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  4. UDTs Allen, J.E.

    SURNAME Allen FORENAME J.E. UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Radioman Third Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION
  5. UDTs Behne, William Otto,Jr

    SURNAME Behne FORENAME William Otto,Jr UNIT U.S.N.R. UDT-3 RANK Shipfitter First Class NUMBER AWARD Bronze Star PLACE Guam 1944 ADDITIONAL INFORMATION born 1.9.1915 Sharon,Pennsylvania son of William Otto (1883-1973) and Bertha Mae (nee Hagerman) Behne (1888-1966) married...
  6. MERRILL'S MARAUDERS Adams, Anthony J.

    SURNAME Adams FORENAME Anthony J. UNIT HQ Detachment RANK Private NUMBER 20607202 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from Cook County,Illinois born 1920 Illinois 2 years high school semi-skilled motor vehicle mechanic/repairman in civilian life enlisted...
  7. MERRILL'S MARAUDERS Acree, Howard White

    SURNAME Acree FORENAME Howard White UNIT RANK Private First Class NUMBER 35697516 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from Metcalfe County,Kentucky born 23.10.1923 Edmonton,Kentucky son of Thomas Howard and Daisy Bell (nee Poynter) Acree enlisted 1.3.1943...
  8. MERRILL'S MARAUDERS Abernathy, Tom William

    SURNAME Abernathy FORENAME Tom William UNIT 1 Bn (Red Combat Team) RANK Sergeant NUMBER 34119172 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION born 7.12.1915 North Carolina son of Charles Albert and Daisy May (nee Joy) Abernathy skilled compositor/typesetter in...
  9. MERRILL'S MARAUDERS Abbott, Fred Daniel

    SURNAME Abbott FORENAME Fred Daniel UNIT RANK Staff Sergeant NUMBER 11013588 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from Saco,York County,Maine born 10.11.1922 Phillips,Maine son of Guy Vinton and Mary Augusta (nee Goodermete) Abbott 2 years high school driver...
  10. MERRILL'S MARAUDERS Abbott, Dale Eugene

    SURNAME Abbott FORENAME Dale Eugene UNIT 2 Bn (Green Combat Team) RANK Private First Class NUMBER 36481467 AWARD Bronze Star PLACE Burma 1944 ADDITIONAL INFORMATION from McLean County,Illinois born 7.12.1923 Bloomington,Illinois son of Frederick Harvey and Esther M. (nee Harman)...
  11. SEALS Byers, Edward C.,Jr

    SURNAME Byers FORENAME Edward C.,Jr UNIT U.S.N. Seal Team 6 (DEVGRU) RANK Senior Chief Special Warfare Operator (SEAL) NUMBER AWARD Medal of Honor PLACE Afghanistan 2012 ADDITIONAL INFORMATION born 4.8.1979 Toledo,Ohio graduated Otsego High School,Tontogany,Ohio 1997 entered...
  12. US PARAS 2 Adams, Paul Vernon

    SURNAME Adams FORENAME Paul Vernon UNIT 503 Infantry Regiment (Airborne) (Company D,1 Bn) RANK Specialist Fourth Class NUMBER 371522549 AWARD Bronze Star with 2 oak leaf clusters,Air Medal PLACE South Vietnam 1969-70 ADDITIONAL INFORMATION DOW - see Roll of Honour
  13. SEALS Wolfe, Richard Ogden

    SURNAME Wolfe FORENAME Richard Ogden UNIT U.S.N. Seal Team 1 RANK Hospital Corpsman First Class NUMBER 514400748 AWARD Bronze Star PLACE South Vietnam 1969 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
  14. SEALS Wilson, David Allen

    SURNAME Wilson FORENAME David Allen UNIT U.S.N. Seal Team 1 RANK Signalman First Class NUMBER 4570993 AWARD Bronze Star with gold star PLACE South Vietnam 1966-69 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
  15. SEALS Williams, Arthur C.,Jr

    SURNAME Williams FORENAME Arthur C.,Jr UNIT U.S.N. Seal Team 2 RANK Gunners Mate (Guns) First Class NUMBER 4649947 AWARD Bronze Star with V device PLACE South Vietnam 1968 ADDITIONAL INFORMATION DOW - see Roll of Honour
  16. GREEN BERETS Waymire, Jackie L.

    SURNAME Waymire FORENAME Jackie L. UNIT 5 SF Group (Company B,Det A-218) (2 M.S.F.C.) RANK Sergeant NUMBER 15688393 AWARD Distinguished Service Cross,Bronze Star with V device,Army Commendation Medal PLACE South Vietnam 1966-67 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
  17. GREEN BERETS Watson, Ronald Leonard

    SURNAME Watson FORENAME Ronald Leonard UNIT 5 SF Group (MACV- SOG - CCN) (RT Intruder) RANK Captain NUMBER 462729563 AWARD Bronze Star,Air Medal,Army Commendation Medal PLACE South Vietnam 1971 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
  18. GREEN BERETS Watson, Billy Joe

    SURNAME Watson FORENAME Billy Joe UNIT 5 SF Group (MACV-SOG-CCS) (Task Force Advisory Element 3) RANK Sergeant First Class NUMBER 444408786 AWARD Bronze Star with 2 oak leaf clusters,Air Medal with 5 oak leaf clusters PLACE South Vietnam 1969-71 ADDITIONAL INFORMATION died - see...
  19. GREEN BERETS Walton, Lewis Clark

    SURNAME Walton FORENAME Lewis Clark UNIT 5 SF Group (MACV-SOG) (Task Force Advisory Element 1) (RT Asp) RANK Staff Sergeant NUMBER 037223795 AWARD Silver Star,Bronze Star with V device with oak leaf cluster,Air Medal PLACE South Vietnam 1971 ADDITIONAL INFORMATION MIA/KIA - see...
  20. GREEN BERETS Walter, Albert Marion

    SURNAME Walter FORENAME Albert Marion UNIT 5 SF Group (MACV- SOG - CCN) (FOB 4) RANK Sergeant First Class NUMBER 19346879 AWARD Bronze Star PLACE South Vietnam 1968 ADDITIONAL INFORMATION KIA - see Roll of Honour
Top